Světový pohár v Portu

Premiérovou účast na turnaji světové série má za sebou Adam. Začátkem července se zúčastnil letošního čtvrtého pokračování této nejprestižnější světové série. Hrálo se portugalském Portu, kde organizace tradičně skvěle zhostilo F.C. Porto.

Pro Adama to byla nezapomenutelná zkušenost a obrovská motivace do dalšího tréninku. V boji o postup prohrál s francouzským mistrem světa v artistickém kulečníku Jeanem Reverchonem.

Naši federaci jsem reprezentoval pouze já. Se svým výsledným výkonem nemůžu být moc spokojen. Nicméně podepsala se na mě nervozita. Přecijenom jsem nikdy trojband na tak velkém a prestižním turnaji nehrál.

Po úvodní výhře nad Němcem Lenzem jsem se začal v tomto prostředí a na stolech značky Carrinho cítit o poznání lépe. Avšak bohužel mi vůbec nevyšel začátek zápasu s Reverchonem. Jean rovněž nehrál nijak dobře, ale já se ne a ne chytit. Zápas mi pak ukončil parádní sérií 10 !

Je to obrovská škola si na takovém turnaji zahrát. Rád bych se zúčastnil dalších turnajů světové série. Účast je však pro mě finančně náročná. Ku příkladu účast mladých španělských hráčů je významně finančně podporovaná ze strany svazu či různých dotačních podpor reprezentace. To je také jeden z faktů, proč dnes Španělé patří k mládežnické evropské špičce.

ČLÁNEK O TURNAJI

Slaví zisk jubilejního dvacátého World cupu. Je úřadující mistr světa, vicemistr Evropy, letos vyhrál dva World cupy ze čtyř, je první ve světovém žebříčku o dva parníky před zbytkem pole a celkové vítězství v letošním seriálu World cupů mu uteče jen velmi těžce. Řeč je o padesátiletém jedinečném Mr. E.T. Belgičanu Frédéricu Caudronovi, který bez pochyby zažívá nejlepší období své hráčské kariéry.
Čtvrtá zastávka letošního seriálu World cupů již tradičně v červencovém termínu zavítala do portugalského Porta. Tým pořadatelů F.C. Porta se znovu ukázal ve skvělém světle. Nic na tom nezměnil ani fakt, že se před třemi týdny odehrálo na stejném místě Mistrovství Evropy klubových týmů. Profesionalita organizátorů je příkladná. Menší kaňkou na celém turnaji byl nevelký zájem domácího publika. Oproti plným tribunám v belgickém Blankenbergu byl pohled na tribunu víceúčelové haly Dragão Caixa poměrně smutný.
V poli 138 účastníků jsme měli svého zástupce. Hráč žižkovského klubu Adam Bača se vydal na svůj první World cup. V prvním zápase porazil německého hráče Ralfa Lenze. V boji o postup se čtyřnásobným mistrem světa v artistickém kulečníku Jeanem Reverchonem mu vůbec nevyšel úvod zápasu. Francouz rovněž nehrál dle svých představ, ale více jak desetibodové vedení si v poklidu udržoval. Za stavu 20:8 ve 20. náběhu pak velezkušený hráč zápas ukončil sérií 10 ! Adamovo počínání jistě nedopadlo dle jeho představ. Avšak celkově svou účast hodnotil jako cennou zkušenost.
Jak dokáže být kulečník krutým sportem snad všichni víme. To, co se stalo Peterovi Ceulemansovi bylo až nevídané. Peter vyhrál před-před-před kvalifikační skupinu s GP 2,857. Zápasy zahrál na 13 a 8 náběhů ! Následujícího dne se však Peter loučil s turnajem se ziskem jednoho bodu a GP 0,924. Jaký to kontrast. Skvěle na turnaji hrál dalšího Belgičan Jef Philipoom. Ten ukázal, že se turnajem dá prokousat i z prvního kola kvalifikace. Na turnaji odehrál osm zápasů a jeho počínání skončilo až v poslední fázi kvalifikace. Jef zahrál generální průměr 1,611.
Celý turnaj byl poznamenán neúčastí devíti vietnamských hráčů. Ti si nestihli včas vyřídit víza do Evropy. Tři Vietnamci byli nasazeni do před-kvalifikace, šest do kvalifikace. A tak z před-před kvalifikace postupovali tři hráči z druhých míst do před-kvalifikace a šest hráčů z druhých míst z před-kvalifikace do kvalifikace. Tato druhá šance v turnaji zachránila ku příkladu Chi Yeion Cho, Ahmeta Alpa, Diona Nelina, Davida Zapatu, Murata Tuzula a nebo již zmíněného Jefa Philipooma.
Skvělý výkon předvedl v před kvalifikaci Holanďan Jean-Paul de Bruijn. Ten po úvodní porážce s Turkem Alpem zahrál ve druhém zápase proti dalšímu tureckému hráči Kirazovi zápas na 7 náběhů. Jean-Paul zahrál v partii série 12, 9, 7 a 2. Body tedy dělal pouze ve čtyřech nábězích. JP 4,285 byl nejlepším výkonem na turnaji.
De Bruijnovi se však nepovedlo ve čtvrtek navázat na jeho středeční super výkon. V prvním zápase kvalifikace sice porazil Kasidokostase. Ten dvakrát velmi těsně nedal poslední bod. Vždy hrál buzar. De Bruijn zápas dohrál. Řecký hráč měl dohrávku, kterou udělal krátkou. Viditelně flustrovaný Filipos, který nedávno vyhrál domácí mistrovství a naplno se tak vrátil zpět mezi elitu, ve druhém zápase vůbec nekladl odpor Korejci Kangovi. Kang posléze v zápase o postup porazil De Bruijna 40:34 na 29 náběhů. Vysoké série byly k vidění ve skupině D. Papakonstantinou zahrál v prvním zápase proti Turkovi Gorenovi série 14 a 10. Zápas do 40-ti bodů dohrál na 18 náběhů. Řecký hráč pak v souboji o postup s Nelinem čelil neuvěřitelnému nástupu dánského mistra. V prvním náběhu zahrál Dion sérii 10. Ve druhém náběhu sice vynechal, ale ve třetím zahrál 14 ! Do pauzy se šlo za stavu 6:24 ! Nelin první zápas prohrál a to na špatný průměr. Díky tomuto startu, ale stále mohl pomýšlet na vítězství ve skupině na GP. Pak ovšem přišel totální kolaps a Nelin zápas dokonce prohrál ! Papakonstantinou zvítězil 40:36 na 26 náběhů. Dán udělal pouze 12 bodů na 23 náběhů ! Nejlepšího průměr dosáhl v kvalifikaci Eddy Leppens. Ten zahrál partie na 20 a 17 náběhů. GP 2,162. Nepostoupil však do hlavní fáze turnaje jako první nasazený. Ve druhém zápase mu totiž Turek Birol Uymaz zremizoval sérií 7 ! Uymaz se díky této skvělé dohrávce zachránil v turnaji. Jako jednička postoupil do hlavní fáze Němec Martin Horn. Ten oba soupeře porazil na 19 náběhů. Jako lucky-looseři postoupili kromě Uymaze Wan Young Choi a Tonny Carlsen.
Po celý pátek bylo na programu první kolo hlavní fáze turnaje pro 32 hráčů. Divokou kartu obdržel od UMB Egypťan Riad Nady. Od pořadatele domácí Rui Manuel Costa a Korejec Myung Woo Cho.
Hned v první session exceloval Frédéric Caudron. Los pro něj nebyl úplně příznivý. Velmi nebezpečný Dong Koong Kang však neměl nárok. Caudron zápas dohrál v 11. náběhu ! Nejlepší výkon turnaje na limit 40-ti bodů. Coklu si snadno poradil s Nadym. Španěl Javier Palazon perfektně otočil zápas s Martinem Hornem. Javier zápas zremizoval sérií 4. V rozstřelu vyhrál 1:2. Neuvěřitelně se v poslední době trápí Dani Sanchez. Čtyřnásobný mistr světa znovu vypadl v prvním kole. Z chráněné TOP 14 světového žebříčku Dani nevypadl jenom díky neúčasti vietnamských hráčů, kteří si v novém vydání žebříčku nepřipsali ani bod.
Druhá session přinesla vítězství Korejce Jung Han Heo nad Uymazem v poměru 40:33 na 24 náběhů. I přes sérii 15 ve čtvrtém náběhu, která byla mimochodem nejvyšší na turnaji, a vedení 25:11 se o postup velmi strachoval Eddy Leppens. Jeho soupeř Jae-Ho Cho předvedl skvělý finiš. Eddy navíc třikrát neproměnil mečbol. K jeho štěstí ale Cho zápas nedohrál. Belgičan zahrál poslední bod ve 23. náběhu. Cho měl dělat dva body na remízu, druhý však minul a postupoval Leppens. V repríze semifinále z posledního WC v Blankenbergu se opět radoval Sayginer. Zápas měl do 15. náběhu neuvěřitelnou úroveň. Řek Polychronopoulos vedl 32:36. Pak se mu ale přestalo dařit a ve zbylých devíti nábězích zahrál pouze 2 body ! K dispozici měl také dohrávku. Nedal hned úvodní pozici.
Stejně jako Sanchez se trápí Heang-Jik Kim. Obhájce vítězství z Porta z minulého roku prohrál znovu hned v prvním kole. Tentokrát se svým krajanem Young Wan Choiem. Přes první kolo se již 4 turnaje nedostal Egypťan Sidhom. Sameh vždy hraje velice dobře, ale v závěru mu vždy něco chybí. Soupeř David Zapata potvrdil skvělou formu posledních týdnů, znovu se probojoval mezi posledních 16 a byl nejlepším Španělem. Blomdahl snadno postoupil přes domácího Costu do dalšího kola. Sung Won Choi porazil Turka Murata Tuzula 40:36 na 25 náběhů.
V poslední session předvedl skvostnou hru Turek Tayfun Tasdemir. Vítěz posledního WC Dick Jaspers neměl nárok 40:27 na 14. Jaspers letos buď vypadne v prvním kole nebo vyhraje 🙂 Na turnaji skvěle hrající Řek Kostas Papakonstantinou porazil jediného Dána v pavouku Tonyho Carlsena 40:25 na 28 náběhů. Eddy Merckx se nemazal s mladým Myung Woo Cho a zvítězil í díky sérii 11 40:23 na 21 náběhů. Asi o 45 minut později dohrál také poslední stůl. Výsledku chtivý Francouz Bury se znovu nedočkal. Stejně jako Sidhom vypadl 4x po sobě v prvním kole. Tentokrát v rozstřelu s Turkem Cenetem. Bury se propadl z elitní desítky na 20. místo.
V sobotu byly na programu celkem čtyři kola. Dvě kola osmifinále a dvě čtvrtfinále. Rozjetého Caudrona nedokázal zastavil Turek Murat Naci Coklu. Frédéric zahrál na 15 náběhů. Po velmi dlouhé době se na turnaji světové série dařilo Yeon Chi Cho. Ten porazil Španěla Palazona 40:23 na 18 náběhů a slavil postup do čtvrtfinále. Vyrovnaný zápas sehráli Leppens s Heo. Eddy se ve 20. náběhu dostal do vedení 37:32. Pak však ale přišla řada nevyužitých šancí a také kopec smůly. Oba hráči byli nervozní, Heo však ve 25. náběhu zápas dohrál sérií 4. Tasdemir pokračoval se své skvostné hře a i když jeho soupeř krajan Cenet hrál stejně jako Jaspers téměř 2 průměr, tak to prostě na v této formě hrajícího Tasdemira nestačilo. Zápas dohrál v 15. náběhu. Památný byl závěr zápasu mezi Eddy Merckxem a Kostasem Papakonstantinou. Píše se 19. náběh. Stav je 25:26. Eddy jde ke stolu. Zahrává sérii 5. Kostas odpovídá a zahrál 7. Eddy zápas i přes první šťastný strk dohrává sérií 10 ! Kostas zápas zremizuje sérií 7 ! Rozstřel – Eddy prohrát opravdu nechce. Série 7 ! Kostas má 5 a překracuje strk krátký-dlouhý-dlouhý. V součtu 41 bodů na poslední tři náběhy. Úžasný závěr zápasu, není liž pravda ?
Ve čtvrtfinále sice Caudron nenavazuje na své dva předchozí skvostné zápasy, ale Cho poráží jasně 40:28 na 26 náběhů. O perfektní podívanou se starají Heo se Sayginerem na vedlejším stole. Ve 12. náběhu je skore 30:31 ! Heo je v závěru silnější a vítězí 40:37 na 17 náběhů.
Ve druhé session čtvrtfinálové fáze je v souboji Korejců silnější zkušenější Sung Won Choi nad Young Wan Choiem. Poslední zápas soboty má dramatický závěr. V 15. náběhu zahrává za stavu 20:19 Tasdemir sérii 12 a dostává se tedy nad Merckxem do vedení 20:31. V 17. náběhu přidává dalších 5 a vede 24:36. Pak ale zahraje Turek tři čáry a Eddy mezitím srovnává na 36:36. Tasdemir ale zápas ve 21. náběhu v pravý moment dohrává sérií 4.
Do nedělního finálového dne se tak probojovali dva korejští a dva evropští hráči. Favorizovat bychom mohli Tasdemira. Ten podával skvělé výkony a hrál GP 2,400 ! Caudron hrál rovněž přes 2 průměr. Na druhou stranu velmi motivovaná byla korejská dvojice. Již šest turnajů světové série čekají korejští fanoušci na triumf svých nadějí.
Nejprve byl na programu zápas Caudron vs. Heo. Zápas to byl naprosto jednoznačný a Frédéric udělal s Hea pouze diváka. Ve 12. náběhu bylo skore 32:13. Světová jednička pak sice dohrávala zbylých osm bodů na 6 náběhů, ale jeho vítězství to nemohlo ohrozit.
V podstatě stejný průběh měl i druhý zápas. Tasdemir hrál fantasticky. V osmém náběhu vedl 31:11 ! Závěr také lehce slabší 🙂 – devět bodů na šest náběhů. No ale 40 na 14 a GP 2,5 před finále jistě na sebevědomí přidá.
Do finálového zápasu vstoupil Frédéric nešťastně. Nedal úvodní pozici. Tayfun sice zahrál pět. V následujících pěti nábězích však přidal pouze dva body. Po 8. náběhu bylo skore 12:14 pro tureckého hráče. Ovšem pak to přišlo. Caudron zahrává v následujících třech nábězích série 11, 6 a 7 !! Po 11. náběhu vede 36:20 ! Zápas ukončuje sérii čtyř bodů ve 14. náběhu !
Po dvou letech tak tento fenomenální Belgičan odjíždí z Porta jako vítěz. Frédéric zahrává generální průměr 2,38. Poražený finalista Tasdemir 2,32.
Caudron tak potvrzuje svou neuvěřitelnou dominanci posledních měsíců. Světový žebříček vede s propastným náskokem 177 bodů před krajanem Eddy Merckxem. Je také velmi blízko celkovému vítězství v letošním seriálu World cupů. Po čtyřech odehraných turnajích vede o 100 bodů před Semihem Saginerem. Letos nás čekají ještě dvě zastávky světové série. V říjnu v francouzském La Baule a v prosinci v egyptské Hurghadě.
Nabitý program čeká na světovou špičku v nejbližších týdnech. Hned ve čtvrtek začíná v Soulu historicky první 3-cushion challenge World Masters. Nový model turnaje s celkovou dotací 220 tisíc dolarů. Vítěz obdrží šek na 40 tisíc ! Z Koreje se hráči přesunou do Ameriky konkrétně do New Yorku. Nejprve je na programu na konci července tradiční Verhoeven Open. V neděli 5. srpna pak startuje McCreery Champion of Champion. Nejlépe dotovaný turnaj historie ! Celkové prize money ve výši 608 tisíc dolarů. Vítěz vyhraje 150 tisíc dolarů !!!
Zaplatit si prémiový účet u Kozoom se na toto léto opravdu vyplatí 🙂
Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí
Výsledky na CueSco
Fotogalerie
Videogalerie
Aktuální vydání světového žebříčku
Aktuální pořadí seriálu WC

Pictures Kozoom Studio

A na závěr Lucky Shot Battle – zápas před-před-před kvalifikace mezi Kevinem Vasseurem a Ramonem Arbiolem. Viděli jste někdy tolik „haluzí“ v jednom zápase ?

0 komentářů “Světový pohár v PortuVlož svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *