Páté místo v juniorech – ME Brandenburg

Čeští junioři o sobě dali znovu hodně vědět. Na Mistrovství Evropy juniorů do 21 let na velkém stole nás reprezentovali třetí nasazený Adam Bača a čtvrtý nasazený Adam Kozák. Do turnaje zasáhlo celkem 12 hráčů rozdělených do tří skupin po čtyřech, postupovali první dva ve skupině a dva nejlepší ze třetích míst.

Adam Kozák ve skupině B v prvním zápase narazil na Francouze Perrotina. Adam zápas sehrál ihned po skončení finále družstev na malém stole a vedl si výborně, Perrotina porazil jasně na 3 náběhy. Ve druhém utkání na Adama čekal belgičan Andy de Bondt a průběh byl velmi jednoznačný. Adam nedal první karambol a belgický express mu partii do 250 karambolů dohrál. V posledním zápase o jasný postup do čtvrtfinále hrál Adam s Rakušanem Karnerem. Adam sice zápas dohrál až v 9. náběhu, ale jednoznačnou výhrou si zajistil postup do čtvrtfinále z druhého místa. Skupinu vyhrál de Bondt s generálním průměrem 125,00 !!

Na Adama Baču čekala velmi vyrovnaná skupina C. První zápas sehrál s Němcem Ryllem. Adam měl na první čtyři náběhy pouze 13 karambolů a Němec v pátém náběhu zahrál sérii 124. Adam ale za stavu 153:13 partii sérií 237 dohrál a zápas otočil. Ve druhém zápase na něj čekal Holanďan Kauffeld, který rovněž první zápas vyhrál a byl to tedy důležitý zápas o jistý postup do čtvrtfinále. Kauffeld Adamovi ve druhém náběhu zahrál sérii 198 karambolů a ujal se jasného vedení. Adam nedokázal odpovědět, ale Kauffeld nabídnuté šance nevyužil a Adamovi se nakonec povedlo zápas zvrátit a vyhrát v poměru 228:250 na 8 náběhů a zajistil si tak jistý postup do dalších bojů. Ve třetím zápase na Adama čekal o postup bojující Španěl Montes. Začátek zápasu byl pro oba hráče velmi špatný, Montes v pátém náběhu od stolu odcházel s pouhými sedmi karamboly. Adam měl rovněž pouze sedm karambolů, ale dostal se do série a zápas dohrál 243 karamboly. Postoupil tedy z prvního místo s plným počtem bodů a generálním průměrem 41,66. Z druhého místa nakonec postoupil na průměr Němec Ryll a i třetí Kauffeld se mohl radovat z postupu, protože byl jeden ze dvou šťastných postoupivších ze třetího místa.

Ze skupiny A z prvního místa překvapivě postoupil Francouz Maillard před favoritem turnaje Holanďanem Veldhuizenem. Posledním čtvrtfinalistou byl Perrotin ze skupiny B. Složení čtvrtfinálových dvojic bylo následující: Maillard – Kozák, De Bondt – Ryll, Bača – Kauffeld a Veldhuizen – Perrotin.

Čtvrtfináloví soupeři pro naše hráče byli přijatelní a dávali naději na postup do semifinále. Adam Bača hrál se stejným soupeřem jako ve skupině, kdy ho těsně porazil. Tentokrát to ale byl zápas jiného ražení. Kauffeld začal a partii v prvním náběhu dohrál 300 karamboly. A na Adama čekal velmi složitý úkol, partii zremizovat a vynutit si rozstřel. Adam se dostal do série, ale zhruba při 220 karambolu uspal ameriku a i když zahrál úvodní pozici, tak 227 karambol vynechal a prohrál s průměrem 226. Velice hořká porážka v boji o medaili. Adam Kozák sehrál velmi nervozní čtvrtfinále se svým francouzským soupeřem Maillardem. Adam sice zahrál v úvodu utkání sérii 230 karambolů, ale posledních zhruba 60 karambolů se mu dlouho nevedlo dohrát a dal spoustu šancí svému soupeři. Ten byl ale naštěstí naprosto neschopný dostat se do série a Adam nakonec zápas vyhrál v poměru 300:211 na 14 náběhů. Ve třetím čtvrtfinále se povedlo doposud nejlépe hrajícímu de Bondtovi otočil nepříznivě se vyvíjející partii s domácím Ryllem a vyhrál v poměru 300:264 na 6 náběhů. Poslední čtvrtfinále se také moc dobře pro favorita Veldhuizena nevyvíjelo. Perrotin zahrál sérii 206 karambolů a ve čtvrtém náběhu vedl 227:142. Veldhuizen ale partii sérií 148 dohrál a mohl slavit postup do semifinále.

V semifinále na Adama Kozáka čekal Andy de Bondt. Adam nastoupil do tohoto důležitého utkání velmi brzy po náročném čtvrtfinále a bylo to na něm znát. Nedokázal se dostat do hry a jasně prohrál 19:300 na 6 náběhů. Druhé čistě holandské semifinále bylo ukázkou, že pouhá jedna chyba může rozhodnou o vítězi. Kauffeld vyhrál tempo, začal a partii stejně jako proti Adamovi 300 karamboly dohrál. Úřadující Mistr Evropy Veldhuizen měl stejně jako Adam velmi těžký úkol, partii zremizovat. Oproti našemu hráči se mu to ale povedlo a bez větších obtíží si vynutil rozstřel. Kauffeld ale ve finálovém dni nechyboval. Znovu si začal a zkrácenou partii do 30-ti karambolů dohrál. Veldhuizen na to již nedokázal zareagovat, protože nedal hned první karambol.

Ve finálovém zápase se tedy utkali Holanďan Kauffeld a Belgičan de Bondt. Určit favorita utkání bylo velmi těžké, de Bondt má sice více zkušeností na mezinárodní úrovni, ale nikdy se mu nepovedlo ve finále vyhrát. Za to Kauffeld mohl svoji první účast na Mistrovství Evropy přetavit k zisku titulu, navíc zahrál čtvrtfinále i semifinále na jeden náběh. Kauffeld znovu začal a znovu se velmi rychle dostal do ameriky, vzápětí ale poprvé ve finálovém dnu chyboval, jeho sečtená série se zastavila na 680 karambolech. De Bondt ale nebyl ve své kůži, nedokázal hrát přesně, v důsledku toho se nedostal do série a až do začátku sedmého náběhu oba hráči spíše hledali koule na stole. V sedmém náběhu ale Kauffeld zápas sérií 243 dohrál. De Bondt se pak z dohrávky rychle dostal do ameriky, ale zbytečnou chybou zápas ukončil a mohla tak naplno propuknout radost holandského hráče Guida Kauffelda, který na své první a zároveň poslední juniorské „Evropě“ hned získal zlatou medaili s generálním průměrem 53,00. De Bondt po slibně rozehraném turnaji znovu nedokázal zvítězit ve finále a skončil tedy druhý s generálním průměrem 57,84. Třetí, obhájce titulu, Gert-Jan Veldhuizen dosáhl ze všech hráčů nejvyššího generálního průměru 72,12.

Zisk  bronzové medaile v podání Adama Kozáka je další velký úspěch českého juniorského karambolu. Hned za medailovými příčkami na pátém místě skončil Adam Bača s velmi slušným a čtvrtým nejvyšším generálním průměrem 51,37. Velká škoda byla, že ve čtvrtfinále narazil na skvěle hrajícího Kauffelda, Adam určitě měl na to postoupit minimálně do semifinále. Ale i tak zanechali naši dva junioři na tomto mistrovství velkou stopu a je to jistě velká motivace do dalšího tréninku.

Kompletní výsledky turnaje

0 komentářů “Páté místo v juniorech – ME BrandenburgVlož svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *