19. místo na evropské Grand Prix v kádru 47/2

Nepostupem ze skupiny skočila pro Adama evropská Grand Prix v kádru 47/2, která byla na programu ve francouzském Ronchin. Adam v boji o postup narazil na pozdějšího vítěze skvělého Holanďana Raymunda Swertze, kterému podlehl 200:92 na 5 náběhů.

Byla to znovu velká zkušenost. Turnaje na mezinárodní scéně jsou obrovsky obohacující.

V prvním zápase mně nevyšel začátek, naštěstí se mi zápas díky sériím 77 a 90 povedlo ukončit na průměrných 9 náběhů.

V sobotu jsem odehrál zápas o postup proti Raymundovi, který svůj první zápas zahrál na jeden náběh. Šance byly, oba jsme udělali velké chyby. Nicméně Raymund se dostal jako první do série a já jsem již nedokázal reagovat.

Chyby z obou stran byly hlavně způsobeny nečistotou stolů. Vlastnosti se pak rychle změní a je těžké reagovat. Systém turnaje non-stop, kdy není čas ani na údržbu stolů se mi moc nezamlouvá.

Tento turnaj ukázal jak obtížnou disciplínou kádr 47/2 je. Spousta hráčů totiž umí lehce produkovat série a tím dostávat soupeře pod tlak.

ČLÁNEK O TURNAJI

Osmadvacetiletý rodák z holandského Afferdenu Raymund Swertz zdá se býti nepřekonatelným v kádrových disciplínách na evropské scéně. Za poslední tři roky totiž nevyhrál pouze jeden z pěti kádrových turnajů, kterých se zúčastnil. Naposled vyhrál o uplynulém víkendu evropskou Grand prix v kádru 47/2, když ve finále porazil našeho Marka Fause ve druhém rozstřelu v poměru 1:0.

Celkem 42 hráčů se sjelo do francouzského Ronchin, aby poměřili své síly napříč různými národnostmi a získaly důležité body do evropského žebříčku, který bude zásadní pro nasazení na Mistrovství Evropy, které je na programu v dubnu v německém Brandenburgu.

Skupinová část turnaje byla pro 36 hráčů a tak se o dvě místa hrála kvalifikace. Z ním dále postoupili Němec Pöther a Španěl Gil. V pátek ve 14:00 tedy začala hlavní fáze turnaje.

Turnaje se účastnilo i pět našich zástupců. Los skupin pro naše hráče nebyl moc přívětivý. Nejvíce to „schytal“ Adam Kozák. Ten dostal ve dvou zápasech dohromady pouze pět šancí. Van Etten zahrál zápas Adamovi na tři náběhy, Olivier Careaux na náběhy dva. O vysoké úrovni této skupiny také značí vzájemný zápas van Ettena a Careauxe. Mladý Holanďan udělal z výkopu sérii 145, Olivier zápas dohrál sérií 200. Skupinu vyhrál s generálním průměrem 133,33, van Etten si zajistil postup ze druhého místa na průměr s GP 86,25 ! Špatný turnaj odehrál Milan Ráček. Ten v prvním zápase nestačil na mladšího z bratrské dvojice Jongů a tím ztratil šanci na postup. Ve druhém zápase mu navíc Gérimont dal pouze tři šance. Lepší pozici měli Adam Bača a Ondra Hošek. Oba o poznání hratelnější soupeře porazili na 9 náběhů. Nicméně v boji o postup měli velmi obtížné soupeře. Ondra hrál proti Florentovi. Začal, udělal pouze jeden. Domácí „Jef“ pak zahrál sérii 174. Zápas uzavřel ve 3. náběhu. Adam Bača schytal Raymunda Swertze. Ten se navíc dostal do velké pohody, když svůj první velmi brzký ranní zápas zahrál proti Španělovi Gomézovi za 50 minut na jeden náběh. Zápas to byl plný chyb z obou stran. Oba hráči si stěžovali na špinavé stoly. Hrálo se totiž systémem nonstop a na luxování stolů pořadatelé čas neměli. Swertz si ale nakonec partii pohlídal a dohrál sérií 79 v 5. náběhu. Jak Ondra, tak Adam mohli pomýšlet na postup ze druhého místa. Oba hráli okolo 20 GP, na postup ale bylo třeba něco přes 30. Jediným postupujícím se tak stal Marek Faus. Dokázal porazit Ferryho Jonga v poměru 200:110 na 7 náběhů a domácího Villierse. Jeho odpor zlomit hned v začátku partie, když zahrál sérii 133. Zápas pak dohrál v 5. náběhu. Ostaní skupiny byli přecijenom z českého pohledu hratelnější. Bohužel malý kádr je opravud nevyzpytatelná disciplína a spousty hráčů umí produkovat vysoké série a tím dostávat soupeře pod tlak.

V sobotu od 16:00 měly být na programu dvě kola osmifinále, večer pak ještě čtvrtfinále. Vzhledem k tomu, že skupiny se dohráli v 19:00, rozhodli se organizátoři čtvrtfinále přesunout do neděle. Osmifinálové zápasy byly přehlídkou skvělé předváděné krátké hry v podstatě ze strany všech hráčů. Careaux porazil Villierse, když dohrál do 250-ti sérií 197. Gerimont udělal z výkopu na van Silfhouta 170. Zápas nakonec vyhrál na 4 náběhy. Marek Faus i přes špatný začátek zvrátit osud zápasu na svou stranu a v osmém náběhu dohrál sérií 148. Florent porazil Španěla Tuseta na 4 náběhy. Ohromný zápas odehráli van Etten s Dupontem. Sam udělal z výkopu 111 – vynechal pique na čáře v situaci, kdy mu spaly koule. Na turnaji skvěle hrající Dupont kontroval 167. Zápas pak Francouz vyhrál v poměru 250:198 na 3 náběhy. Van Etten skončil na turnaji devátý s generálním průměrem 77,57 ! Niessen porazil Vendittelliho 250:183 na 5 náběhů a Swertz smetl Desainta 250:11 na 4 náběhy.

Nedělní čtvrtfinále bylo ve stejném duchu. S Niessenem se nemazal Swertz. Z výkopu udělal 204, ve druhém náběhu zápas dohrál. Na zbylých třech stolech se ale odehrály velké bitvy. Gerassimopoulos vynechal v šestém náběhu 7 před koncem. Toho dokonale využil Dupont a zápas 36 dohrál. Stejně dopadl Gérimont v souboji s Careauxem. Willy vynechal 25 před koncem, čehož Olivier dokonale využil a zápas zvrátil na svou stranu. Florent sice dobře začal na Fause, z výkopu zahrál sérii 128. Pak ale dal našemu hráči šance, čehož Marek využil a zápas ukončil ve 4. náběhu sérií 214.

V semifinále pokračoval Raymund Swertz v nastoleném tempu. Nedal sice úvodní pozici, Dupont ho ale zanedlouho ke stolu pustil a za 45 minut Raymund zápas 250 dohrál. Faus ve druhém semifinále jasně porazil Careauxe 250:61 na 4 náběhy.

Finále Raymund Swertz versus Marek Faus se již na mezinárodní scéně odehrálo. Bylo to v Brandenburgu v roce 2013 v disciplíně 71/2. A Marek tehdy i přes velkou sérii na remízu ve vyrovnávacím náběhu podlehl Holanďanovi v rozstřelu. A v podstatě stejný průběh měla i tato finálová partie. Oba hráči dělali na začátku zápasu velké chyby. Nicméně Swertzovi se povedlo zápas jako prvnímu v pátém náběhu dohrát. Vše vypadalo jednoznačně. Ovšem Faus zabojoval a zápas zremizoval sérií 156. Šlo se do rozstřelu. Ty se nově hrají stejným systémem jako v trojbandu. Začíná stejný hráč jako v klasické partii, hraje se na jeden náběh, maximálně do 10% stanoveného limitu partie. Swertz tedy začal a udělal 25. Faus kontroval a rovněž zahrává 25. Ve druhém rozstřelu Swertzovi úvodní pozice nedopadla ideálně. Raymund zariskoval a zvolil těžší kvartovou variantu. Nedal a nabídl tak obrovskou šanci Markovi. Tak blízko ještě nikdy Marek triumf z mezinárodní scény neměl. Dva body mu stačily k vítězství, ale dolehla na něj tíha okamžiku. Už několikanásobné zvednutí se od stolu dávalo najevo jeho velkou nervozitu. Úvodní pozici zahrál málo do červené a tím vznikla tuš na dlouhém mantinelu.

Raymund Swertz se tak stal vítězem evropské Grand prix v kádru 47/2. Je nutno dodat, že vyhrál naprosto zaslouženě a po právu mu náleží oslovení nejlepší kádrový hráč součastnosti. Raymund navíc nezahálí a naplno se začal věnovat trojbandu. Udělal obrovský skok dopředu a je vidět, že tato kombinace ho ještě více posílila i v turnajích technických disciplín. Raymund dosáhl generálního průměru 73,68.

Výsledky zápasů turnaje, konečné pořadí turnaje

0 komentářů “19. místo na evropské Grand Prix v kádru 47/2Vlož svůj →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *